Schools

Hall High School Recognizes Outstanding Students at Awards Ceremony

Watkinson ad 1 2017

Prior to the end of the 2016-2017 school year, West Hartford’s Hall High School held its annual Awards Night to recognize outstanding students in multiple disciplines.

The following information has been provided by Hall High School.

ACCOUNTING ACHIEVEMENT AWARD

Student whose hard work and dedication has led to outstanding achievement in accounting. Ivan Narvaez

ALLIANCE FRANCAISE

Student who shows interest and promise in the Alliance Française mission of promoting the study of French language and culture on a worldwide basis. Marissa Freed

AMERICAN CLASSICAL LEAGUE

Seniors who show a commitment to learning and achievement in advanced Latin Emily Hardy, Etan Klau

AMERICAN LEGION/AMERICAN LEGION AUXILIARY DISTINGUISHED ACHIEVEMENT SCHOOL AWARD

Seniors who display superior scholarship and citizenship, and outstanding qualities of character and ability. Medal: Lucas Booth, Certificate: Emma Chozick

AMERICAN MATHEMATICS CONTEST

Commendations made to the highest scoring students at Hall on a competitive exam sponsored by the Mathematical Association of America. AMC-10 School Winner: Jake Zweifler, AMC-10 Second Place: Joshua Fernandes, AMC-10 Third Place: Ansh Chandra, AMC-12 School Winner: Samuel Bidwell, AMC-12 Second Place: Dale Yu, AMC-12 Third Place: Akash Binoj, AIME Qualifier: Samuel Bidwell

LOUIS ARMSTRONG JAZZ AWARD

Seniors recognized for outstanding musical achievement and an incredible dedication to the Jazz Program. Samuel Dunlap, Nicholas Paul                 

ART AWARD

Senior who has consistently exhibited outstanding achievements in, as well as service to, the visual arts. Elizabeth Skuba

ART LEADERSHIP AWARD

Seniors who have contributed significantly to the visual arts department through dedication and leadership. Rachel Glucksman, Jimmy Zhao

ART TEACHERS’ CREATIVITY AWARD

Student demonstrating exceptional creativity, inspiration and self-motivation in the fine arts. Ava Murphy

JOSEPH M. AZIMOV MEMORIAL SCHOLARSHIP AWARD

Student who has shown commitment and passion for working with students with special needs, and who will pursue higher education. Burke Martindale

BAUSCH AND LOMB HONORARY SCIENCE AWARD

Junior who has demonstrated outstanding achievement and academic excellence in science. Natalie Nordyke

BAY PATH UNIVERSITY BOOK AWARD

Female junior who displays a commitment to academics and an interest in community service. Mariel Correa-Maynard

DAVID T. BLACK MEMORIAL SCHOLARSHIP

Award based on the best efforts of a student in music or leadership of the Jazz Band, character and school citizenship and above-average academic record. Sierra Lyles

WILLIAM E. BLANCHFIELD AWARD

Students who achieve high standards of athletic performance and demonstrate strength of character through their personal sense of integrity and kindness. Olivia Moran, Michael Verrengia

BRANDEIS BOOK AWARD

Junior acknowledged for social action and civic involvement, commitment to civic engagement, community service, political activism and volunteer work. Kathryn Barnett

BROWN BOOK AWARD

In memory of Seymour and Florence Podorowsky to a junior who best combines academic excellence with clarity in written and spoken expression. Saomai Nguyen

THE FRED BROWN BIOLOGY BOOK AWARD

Sophomore Advanced Placement Biology student who exemplifies high academic achievement, integrity and enthusiasm for learning. Jake Zweifler

JAMES A. CAPPELLANO MEMORIAL SCHOLARSHIP

Student who has demonstrated leadership, honesty, integrity and who plans to attend a two- or four-year college in Connecticut. Gaganjot Bedi

CERAMICS AWARD

Student with an ongoing demonstration of talent, enthusiasm and creativity in the study of ceramics. Xiana Albino

CLASS OF ‘54 MEMORIAL AWARD

Senior who has made the most significant contribution to the welfare of Hall High School. Veronica Tsvok

JERRY COGAN AWARD

Senior who has demonstrated tremendous personal and academic growth and achievement in social studies over the course of their high school career. Yasmin Albur

CONNECTICUT SOCIETY OF CERTIFIED PUBLIC ACCOUNTANTS

Outstanding accounting student who demonstrates leadership qualities both inside and outside the classroom, and who has a sincere interest in a future in accounting. Collin Burkhard

CORNELL CLUB OF GREATER HARTFORD BOOK AWARD

Deserving member of the junior class who is considered to be a well-rounded person with community and/or extracurricular involvement and significant academic achievement. Jacqueline McConnell

ANITA LUCS COURTEMANCHE SCHOLARSHIP

Senior who has excelled in a business education course and intends to continue their studies in the business field after graduating. Armani Nieves

DARTMOUTH CLUB OF HARTFORD BOOK AWARD

Junior who has demonstrated outstanding academic and leadership qualities and whose high moral character, imagination and concern for others has made a positive impact on the school and community. Grace Olson

FREDERICK A. DELUCA FOUNDATION AWARD

Student who has achieved personal success through both hard work and perseverance in scholastic and extra-curricular activities. Athena Matsikas

ELIZABETH DEVINE HUMAN RIGHTS AWARD

Dedicated and self-motivated student who serves the Hall community in leadership activities that foster human rights at the local, state, national and global level. Audrey Fromson

ENGLISH AWARD FOR EXCELLENCE IN WRITING

Student who consistently demonstrates fluency through their written syntax and diction to express and communicate ideas. Katherine Gillis

ENGLISH DEPARTMENT AWARD FOR OVERALL EXCELLENCE IN AND ENTHUSIASM FOR THE STUDY OF ENGLISH

Student who best exemplifies the lessons of English through their performance, growth, interest, enthusiasm and commitment to and for the spoken word throughout their years at Hall. Lydia Henning

ESOL AWARD

English language learner who has made outstanding strides in their academic progress. Haimanot Dires

EVANGELINE FTERGIOTIS CHORAL LEADERSHIP AWARD

Student who works tirelessly for the good of others and is a strong role model in the choral program. Abinaya Niranjan

EXCELLENCE IN RESEARCH AWARD

Sophomore or junior student who has demonstrated superior skill in historical inquiry, research and writing. Jessie Xu                       

EXCELLENCE IN THE CHINESE LANGUAGE

Chinese language students who demonstrate excellence in all elements of language learning and are true role models in the classroom. Jordan Baker, Sophia Zeidner

FAIRFIELD UNIVERSITY BOOK AWARD

Outstanding junior actively involved in school and community activities who possesses leadership qualities coupled with a sense of concern and responsibility for others. Chloe Amaya

FAMILY AND CONSUMER SCIENCE AWARDS

Students in the Family and Consumer Science Department whose creative and inspired work has earned them recognition. Culinary: Julia Wiener, Child Development: Taylor Battle, Diane Sundara, Allied Health: Simone Smith                       

STANLEY FISHER MEMORIAL SCHOLARSHIP AWARD

Graduating senior who exemplifies high achievement, demonstrates leadership abilities and is involved in co-curricular and extra-curricular activities. Nina Mirontchik

PHILIP FREEMER SCHOLARSHIP AWARD

Senior who has a love of literature, is very thorough as well as creative in the writing process, and who may pursue writing as a career. Melanie Grados

FRENCH MEDAL

Student whose excellence in and love of the French language enriches not only the student but also the community of learners. Erin O’Connor

GETTYSBURG COLLEGE BOOK AWARD

Member of the junior class who has distinguished him or herself in the study of American history. Maxwell Drazen

ELLEN JEANNE GOLDFARB MEMORIAL SCHOLARSHIP

Graduating seniors who are serious about intellectual and scholarly pursuits, have demonstrated a commitment to service in both school and community and have shown a caring and giving spirit toward others. Ilana Davidoff, Amina Lampkin

LAWRENCE GOLDSTEIN MEMORIAL AWARD

Freshman whose determination and strength of character is evidenced by outstanding scholarship, citizenship and athletic ability. Lauren Mahler

FRANK GROFF MUSIC AWARD

Student who has made the most outstanding overall contribution to the entire music department. Miriam Holsbeke

HALL HIGH SCHOOL BUSINESS DEPARTMENT SERVICE AWARD

Students who have utilized their unique skills and talents to help promote the activities and goals of the business department. Delnaz Amroliwalla, Hibo Dirir, Elizabeth Gomez, Marielle LeFebvre, Lilybeth Padilla, Emily Remicio

HALL HIGH SCHOOL DRAMATIC AWARDS

Students whose theatrical excellence is evidenced in their abilities to be innovative, self-disciplined and dependable team members. Acting: Lydia Henning, Miriam Holsbeke; Directing: Ethan Hixson; Stage Management: Rachel Leibin, Rachel Silver; Technical: Andy Moise    

HALL HIGH SCHOOL MULTICULTURAL AWARD

Student who has passionately and tirelessly worked to promote the diversity and multicultural influences of Hall High School through the Multicultural Club and its celebrated productions. Anastasiya Levytska

HALL HIGH SCHOOL STUDENT ASSOCIATION AWARD

Students who have been elected by the student body for their ability to serve as leaders in the school and community, positive role models for others and vehicles for positive change. President: Daniel Gitelman, Vice President: Hannah Gaumer, Secretary: Veronica Tsvok, Treasurer: Emma Dalton, Board of Education Representative: Sarah Berman

HARVARD BOOK AWARD

Outstanding junior who displays excellence in scholarship and exemplary character, combined with achievement in other fields. Jessie Xu

ANDREW M. HERRMANN MEMORIAL SCHOLARSHIP

Technology education student in recognition of their excellence in and enthusiasm for electronics and technology. Atharva Manjrekar

HISTORY AND SOCIAL STUDIES DEPARTMENT AWARD

Seniors who have participated widely and with distinction in the fields of history and social and behavioral sciences. Giselle Epstein, Noah Sobel-Pressman

HISTORY AND SOCIAL STUDIES PROMISING SCHOLAR AWARD

Ninth grade student who has demonstrated excellence in history and who shows potential for continued scholarship in the discipline. Amrita Sapkota

RICHARD E. HOTES MEMORIAL SCHOLARSHIP

Graduating senior who displays a strong moral and ethical character, academic achievement and leadership demonstrated by helping others or by community involvement. Maria Maturana

JEFFERSON BOOK AWARD

Junior who best represents the Jeffersonian ideals of scholarship, leadership and citizenship. Dylan Landau

SAMUEL LEONARD JOSEPH MEMORIAL SCHOLARSHIP AWARD

Graduating senior who has demonstrated impressive academic progress, commitment to their school and community, and perseverance towards their goals, and who is pursuing further education on a full-time basis. Haimanot Dires

RUTH AND HARRY KLEINMAN AWARD

Student who has shown outstanding academic achievement, community service and interest in government. Ilana Davidoff

LATIN MEDAL

Seniors who show a commitment to learning and achievement in advanced Latin. Sarah Cates, Alexander Terne                 

GERRY LAVERY MEMORIAL ART SCHOLARSHIP AWARD

Accomplished and dedicated senior art student in memory of Hall Security Officer and Hall High Art Club advisor Gerry Lavery. Ruth Harrison

JOSEPH A. LENIHAN MEMORIAL AWARD

Senior who demonstrates citizenship and giving back to their community in their own unique way and who plans to pursue a college education. Burke Martindale

MICHAELS’ JEWELERS AWARD

Juniors recognized for leadership in school-sponsored activities benefiting other students and the community. Anastasia Khrenova, Frank Williams        

MOUNT HOLYOKE CLUB OF HARTFORD BOOK AWARD

Junior female student recognized for academic excellence, special qualities of leadership, and potential for significant contribution to the community. Elizabeth Rousseau               

NATIONAL MERIT SCHOLARSHIP PROGRAM

Students recognized by the National Merit Scholarship Corporation for their exceptional academic promise demonstrated by outstanding performance on the qualifying test for program entry. 2017 National Merit Scholarship Finalists: Samuel Bidwell, Colman Glagovich, Lydia Henning, Yusuf Malik, Edward McManus, Grace Miller, Andrew Rosenthal-Baxter, Cameron Tripp, Dale Yu. 2017 National Merit Scholarship Commended Students: Alexandra Barnett, Zachary Borden, Margaret Cassidy, Michael Ciccarello, David Cohen, Daniel Davidson, Elizabeth Devine, Giselle Epstein, Marissa Freed, Katherine Gillis, Daniel Gitelman, Emily Hardy, Joseph Hochman, Merrill Hoelzel, Aditi Joshi, Qasim Malik, Benjamin Martin, Abinaya Niranjan, Andrew Oh, Daniel Padberg-Bartoo, Alexander Terne, Tara Tiernan

NATIONAL SCHOOL CHORAL ASSOCIATION AWARD

Highest honor for high school choral performers, recognizing dedication and musical achievement. Kenneth Galm, Hannah Maynard

NATIONAL SCHOOL ORCHESTRA ASSOCIATION AWARD

Highest honor bestowed upon members of the high school orchestra to acknowledge excellence, leadership qualities and genuine concern for the members of the orchestra. Karina Heye-Smith, Andrew Rosenthal-Baxter

NEW ENGLAND SCIENCE TEACHERS’ AWARD

Student who has done the most to promote awareness of science and technology. Eric Zeiberg

NORFELDT SCHOOL FRENCH BOOK AWARD

Senior who began French at Norfeldt Elementary School, demonstrates a passion for the French language and culture, and is committed to the pursuit of further French studies at the college level. Charlotte Apter

NORTHEAST CONFERENCE AWARD FOR EXCELLENCE IN FOREIGN LANGUAGE

Most deserving students in the highest level of a language who have shown persistence, interest and achievement. Chinese: Elizabeth Devine, Jeremy Rausch; French: Aditi Joshi; Latin: Anastasia Khrenova, Katherine Gillis; Spanish: Margaret Cassidy                               

OBERLIN COLLEGE BOOK AWARD

Exceptional junior student with the highest academic achievement and commitment in Science. Daisy Li

OUTSTANDING CONTRIBUTION TO ORCHESTRA

Students who have demonstrated a high level of musicianship, leadership and dedication in the orchestra program, who have consistently worked to meet the challenge of performing music at a high level and have served as positive role models for other students in the program. Yusuf Malik, Christopher Tang 

THE ROBERTA PARSONS BOOK AWARD

Student who exemplifies genuine caring toward others, has passionate personal beliefs and strength of character. Kriti Bashyal

DANIEL HOYT PHYSICS AWARD

Student who has demonstrated outstanding performance in physics. Edward McManus

PRINCETON ASSOCIATION OF CENTRAL CONNECTICUT BOOK AWARD

Junior with high academic standing, good character and outstanding contributions to extra-curricular activities. William Ritter

ADAM DAVID RAISNER MEMORIAL SCHOLARSHIP AWARD

College-bound senior who has demonstrated strength of character, determination and is passionate about his or her goals. Spencer Goulet

RENSSELAER MEDAL

Outstanding junior who has distinguished him or herself in mathematics and science. Grace Olson

SAINT MICHAEL’S COLLEGE BOOK AWARD

Juniors recognized for scholarship, strong social conscience and a sustained and sincere commitment to community service. Patrick Daly, Bridget Dugan

“SEMPER FIDELIS” MARINES AWARD

Deserving senior band member recognized as both outstanding performer and truly outstanding young citizen. Andrew Swain

HAIG SHAHVERDIAN SCHOLARSHIP AWARD

Senior members of the Pops ‘n Jazz ensemble who have made the most significant contribution to the Pops ‘n Jazz production, including dedication, leadership, musical growth and character. Samuel Dunlap, Anna Tilden

SMITH COLLEGE CLUB BOOK AWARD

Junior who exemplifies academic achievement, leadership qualities and concern for others. Phuongthao Hoang

JOHN PHILIP SOUSA BAND AWARD

Concert band members recognized for superior musicianship, dependability, loyalty and cooperation. Charlotte Apter, Emily Hardy             

SPANISH MEDAL

Students who demonstrate excellence and enthusiasm in applying knowledge of Spanish language and culture. Israel Romero, Sydney Weiser

TECHNOLOGY EDUCATION ACHIEVEMENT AWARDS

Technology Education students who have displayed growth and proficiency in the areas of CAD: Brady Tober, Graphics: Nathan Graber-Lipperman, Production Technology: John Robinson, Electronics: Liam Wilson, Outstanding Achievement Overall: Samuel Oldach

TRINITY CLUB OF HARTFORD BOOK AWARD

Junior displaying outstanding scholarship, discovery of personal strengths and development of individual potential. John Kozak

UNITED STATES NAVAL ACADEMY APPOINTMENT

Recognition of a student whose merit has earned him entrance into the United States Naval Academy. Andrew Swain

VASSAR CLUB OF HARTFORD BOOK AWARD

Juniors who exemplify academic excellence, leadership, creativity and independent thought. Ellen Fuller, Jonah Kalsner Kershen

WELLESLEY BOOK AWARD

Junior female student whose academic record and character are exceptional and who has made personal contributions to her school and/or community. Addison Bassock

WESLEYAN BOOK AWARD

Junior who demonstrates independent thought and creative thinking and who is also noted for their extracurricular achievement, school leadership, community involvement or commitment to the arts. Aidan Kaminer

WEST HARTFORD POLICE OFFICERS ASSOCIATION SCHOLARSHIP

Graduating seniors who will attend a four-year college or university and who wish to pursue a career in law enforcement. Hannah Berman, Ryan Rocheleau

WEST HARTFORD ROTARY CLUB/ANDREWS MEMORIAL SCHOLARSHIP AWARD

Senior whose demonstrations of generosity and dedication to service exemplify the Rotary objective of service above self. Lucas Booth

WEST HARTFORD SCHOLARSHIP FUND AWARDS

Graduating seniors in acknowledgement of academic achievement, citizenship and community involvement. Ilana Davidoff, Trevon Graham, Maria Maturana, Grace Miller, Sarah Thaxton, Natalie Wright

WHEELOCK COLLEGE BOOK AWARD

Junior who demonstrates a strong commitment to working with and improving the lives of children and families. Emilia Alquist

YALE CLUB OF HARTFORD BOOK AWARD

Junior who has demonstrated leadership, effective teamwork and organizational abilities. Tessora Chang   

Like what you see here? Click here to subscribe to We-Ha’s newsletter so you’ll always be in the know about what’s happening in West Hartford!

Print Friendly, PDF & Email
klaus larsen cube ad
Jeff Brand State Farm 2017 cube
ct forum breyer ad
kaoud cube
Geico cube david johnson 2017

About the author

We-Ha

We-Ha.com is the place to go for the latest information about West Hartford – a town that "has it all"! We-Ha.com is part of and proud of our community, and we bring a hyperlocal focus to news and features about the people, schools, businesses, real estate, sports, restaurants, charitable events, arts, and more. Contact us at: [email protected] or [email protected]

Leave a Comment

Shares
bowh leaderboard 2017 tickets
kaoud leaderboard
state farm leaderboard
keating leaderboard ad
French Cleaners Mobile ad
jp carrol mobile ad